Výborná ochrana před inflací je být moudře zadlužený

znehodnocení měny

Hodně se mluví o tom, jak inflace připravuje lidi o úspory a jak je špatná. Vůbec se ale nemluví o tom, jak vám inflace může pomoci zvýšit vaše bohatství. Lidé, kteří splácí hypotéky by neměli vidět inflaci tak černě, protože na ní i slušně vydělávají. Jak? To se dnes dozvíte.

Doba čtení: 3 minuty

Inflace na jedné straně znehodnocuje úspory, zvyšuje náklady na cenotvorbu, snižuje hospodářský růst atd. To vše jsou její negativní vlivy. Když už však inflace vylétne nahoru, nemusíte propadat panice. Před inflací se dá nejen ochránit, ale dá se na ní také vydělat: investicemi nebo tak, že se moudře zadlužíte. O investicích se píše hodně, já se proto zaměřím na dluhy.

Dluhy můžeme rozdělit do dvou kategorií. Na špatné a dobré.

Špatné a dobré půjčky

Špatné půjčky

Půjčky, které snižují vaše jmění. Typicky jsou to půjčky na spotřebu, např. na dovolenou, televizi atd. Půjčíte si peníze na něco, co ztrácí hodnotu, a ještě za to zaplatíte úrok.

Dobré půjčky

Jsou ovšem i půjčky, které zvyšují vaše jmění. To jsou půjčky na investice. Investice sice mohou být rizikové a připravit vás o majetek, proto dodávám, že aby půjčka byla dobrá, musíte se zadlužit moudře. Mezi takové moudré půjčky patří např. nákup nemovitosti pro bydlení či na investici.

Jak inflace znehodnocuje dluhy

Inflace znehodnocuje dluhy úplně stejně jako úspory.

V roce 2022 byla průměrná inflace cca 15 %.

Pokud jste měli na běžném účtu 1 mil. Kč, jeho reálná kupní síla se po roce snížila o 150.000 Kč, tj. na 850.000 Kč. Znehodnocení úspor můžete snížit tím, že peníze vložíte na úročený spořící účet, založíte si termínovaný vklad nebo budete tyto peníze investovat.

Když máte hypotéku ve výši 5 mil. Kč, tak se reálná hodnota vašeho dluhu působením inflace za rok 2022 snížila o 750.000 Kč.

Samozřejmě stále musíte nominálně splácet hypotéku v původní výši a možná nevidíte okamžité benefity. Dokonce vidíte jen negativa.

Zvýšila se vám splátka hypotéky tím, jak ČNB zvýšila základní úrokové sazby, ve snaze zkrotit inflaci. Ekonomika je díky vyšší úrokovým sazbám v útlumu a vaše životní úroveň může kvůli tomu klesnout.

Krátkodobé nevýhody mohou dočasně převážit, ale postupem času se začnou projevovat benefity. Ekonomika se totiž časem s inflací vyrovná. Tedy za předpokladu, ČNB provádí zodpovědnou monetární politiku a vláda přispívá zodpovědnou fiskální politikou, což se bohužel ne vždy děje.

Jakmile začne klesat inflace, začnou klesat i úrokové sazby a ekonomika začne nabírat na dynamice. Následkem inflace však zůstane vyšší cenová hladina, která bude tlačit na růst mezd. Díky tomu se vám úvěr v budoucnosti bude mnohem snáze splácet. Jestli dnes vynakládáte na splátku hypotéky dejme tomu polovinu svých příjmů, za 10 let to může být jen třetina příjmů a za dvacet let třeba jen čtvrtina příjmů i méně, a to podle toho, jak vysoká byla v daném období inflace.

A nejen to. Máte stále svoji investici (nemovitost). Pokud jste investovali moudře, tak vás ochránila před inflací tím, že vzrostla na ceně.

S nadsázkou řečeno. Inflace je vlastně takový transfer peněz od věřitelů k dlužníkům. Díky moudrému investování a zadlužování můžete být s odchodem do důchodu v dobré finanční kondici.

A ještě je tu poslední efekt, a to je efekt Finanční páky, který moudrým zadlužením získáte. O tom jsem ale napsal jiný článek.

Nákup nemovitosti v roce 2023 je z investičního hlediska atraktivní. Nominální 6% úroková sazba z hypoték při inflaci 15 % je reálně záporná. Pokles poptávky po nemovitostech umožnil kupujícím uskutečnit výhodné nákupy se slevou, což z roku 2023 dělá úspěšný investiční rok, který se již jen tak nemusí opakovat.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa