Park Lužánky, zelené srdce Brna

Park Lužánky

Představujeme vám nejkrásnější městské parky. Dnes se podíváme na Lužánský park v Brně.

Doba čtení: 5 minut

Nejmalebnější krajina divů Černých polí je bezesporu Lužánecký park. Od jara až do podzimu je zde živo. Každý v Lužánkách najde to své. Ať už se jedná o nepřeberné množství květin a vzácných dřevin, grilovací místa, která přímo vyzývají k setkávání s přáteli, až k místům, jenž pohladí duši každému snílkovi. Kdo má rád spíš ovoce, může ochutnat něco netradičního z pravidelně parkovaného zmrzlinového stánku na kolečkách – zkuste hledat, parkuje totiž pokaždé na jiné z cest.

Relaxace v srdci Brna

Každý do Lužánek rád zavítá z jiného důvodu. Někdo se těší na volnou procházku o samotě nebo s přáteli, někdo zase na setkání s hudbou na trávě i lavičce.

Hledáte vhodné místo k prvnímu rande? Rozhodně zařaďte Lužánky na první místo. Nešlo to dobře? Běžte si do parku pročistit hlavu.

Organizujete malý dobročinný bazárek? Sbalte si k prodejním kouskům do batohu piknikovou deku a vyražte směle do Lužánek.

Potřebujete uspořádat neformální jednání s klienty? Zkuste se s nimi projít na čerstvém vzduchu po upravených cestách parku a najděte tak nové cesty – tentokrát ke společným projektům. (Můžete pro štěstí zkusit pozdravit originální sousoší Obchod a Tolerance z 19. století, třeba tím zvýšíte pravděpodobnost úspěchu na všech obchodních frontách.)

Když bude slunce příliš hřát, můžete jednoduše utéct do stínu v trávě a nebo na deku pod vzácné dřeviny.

Park Brno Lužánky
Park Brno Lužánky

Výjimečností nejsou pro Lužánky ani časté dětské návštěvy, které zde obvykle plní úkoly, utíkají rychle z místa na místo nebo třeba hledají podle zašifrované mapy tajemný poklad. Čím blíže budete renesanční budově uprostřed parku, tím jejich množství může narůstat. Vedle této budovy se nacházejí hřiště na petangue a také stolečky na šachy, které ocení zejména vyznavači tréningu pro šedé buňky mozkové.

Pokud jste dost odvážní, vyzkoušejte slacklining, Tai-chi nebo gravitační cvičení. Přijďte si jednoduše vybrat svoji odpočinkovou aktivitu, v Lužánecké budově (a místní provozovatelé cvičení) vám jistě rádi řeknou víc. 

Za budovou zurčí kašna se sousoším tří andílků (puttů), díky které se můžete cítit skoro jako ve Versailles. Nezapomeňte tedy během procházení v její blízkosti malinko zpomalit, abyste se mohli náležitě zasnít.

Tři Putti
Tři Putti

Je libo trošku sportu a kultury?

Nejdůležitější je udržet balanc mezi prací a časem po práci, proto zde v kterémkolib ročním období potkáte spoustu běžců a běžkyň. Když poběžíte s nimi (nebo nenápadně za nimi), můžete si později udělat krátkou zastávku ve venkovní miniposilovně, kterou najdete nedaleko tenisových kurtů a volejbalového hřiště. Své sportovní úsilí můžete také zakončit mnohem dříve v Ponavě “na jednom”.

Ponava (dříve Verbena) nabízí kromě osvěžujících nápojů a dobrot také koncerty, tančírny, přednášky a vše, co byste chtěli večer (nebo o víkendu) zažít. Pokud se chcete jen osvěžit, hledejte pro změnu několik nápaditě umístěných pítek zdarma uzpůsobené jak pro lidi, tak pro jejich čtyřnohé miláčky. 

Pokud si potřebujete odskočit, udržované toalety zdarma přímo v parku jistě potěší. Co však potěší zejména děti je několik výběhů pro prasátka a další zvěř, houpačky i prolézačky.

Před západem slunce v parku potkáte galavečerně oděné, kteří se těší na některé z představení Městského divadla Brno (o něm a jeho skvostech nové Hudební scény zase někdy jindy). 

V zimě lužánecký život samozřejmě nijak neutichá, pouze se venkovní shromažďování přemisťují zpravidla do okolních kaváren a hospod.

Lužánky kašna
Lužánky kašna

Jak to bylo kdysi aneb trocha historie

Takto živo je v Lužánkách už dlouho. Málokdo ví, že právě Lužánecký park patří mezi jeden z prvních parků vybudovaných ve střední Evropě. Jeho kořeny (nejen stromů) sahají skutečně velmi hluboko – až do 13. století, kdy pozemek ještě nepatřil přímo městu Brnu, ale měšťanovi Nigerovi. V této době na něm stál hospodářský dvůr a byl blízko (dnes již zaniklého) Herburskému klášteru. V 16. století jej ale převzali Jezuité a vybudovali nedaleko něj okrasnou zahradu, kapli a těchto požehnaných dvacet hektarů půdy používali především k osvěžení, modlitbám a rozptýlení. Po zrušení kláštera bylo místo věnováno Brnu a život na něm mohl pomalu nabývat ty pravé tvary. Park prošel mnoha změnami zejména v 18. století, kdy jej oficiálně založil Josef II. Z lužiny se díky mnoha zásahům stal nejdříve francouzský park a později náležitě upravený přírodní park. Jeho aktuální vzezření se z podstatné části drží již od roku 1840, za něž se zasadil zahradník Antonín Šebánek. Lužánecký park je nejstarším parkem a kulturní památkou v jednom. Říčka Ponávka parkem stále teče, není to ovšem potůček, který je v parku k vidění, je utajená a vede pod parkem. 

Na procházce parkem můžete také potkat pomník českého novináře, divadelního kritika a spisovatele Josefa Merhauta a pomník zakladatele Josefa II., ovšem pouze už jen jeho repliku z roku 2001. Později přibyla v Lužánkách také umělá říčka s jezírkem a rybičkami, u které se snadno rychle začtete do některé z vašich oblíbených knih.

Socha obchodu a tolerance
Socha obchodu a tolerance

Středisko volného času pro děti i dospělé

Novorenezanční budova, která se nachází v centru parku, v sobě též nese zajímavou historii – od její výstavby v roce 1855 se stihla proudem času proměnit na místo, na kterém se konají přednášky, koncerty a setkání všeho druhu (kromě těch politicky laděných). Je to místo, ve kterém se denně rodí spousta dětských vzpomínek. Aktivity pro děti se v ní úspěšně provozují přes půl století. Dnes v budově sídlí Středisko volného času Lužánky, ve kterém se pracuje, raduje, stará, učí, tvoří, domlouvá, rozvíjí, cestuje, programuje, čte a provozuje spousta dalších aktivit pro děti všeho věku. 

Lužánecký park byl v polovině 20. století prohlášen kulturní památkou, každý den nabízí fantastickou scenérii plnou vzrušení i odpočinku. Přijdete se do nich také ovlažit?

Pokud půjdete Lužánkami pozdě v noci domů a vyskočí na vás z nedaleko křoví bílý nebo třeba hnědý zajíc, nemusíte panikařit – nejste ani Alenka v říši divů, ani v Matrixu, tito zajíci jsou skuteční! V Lužánkách je zkrátka stále co objevovat.

Nejbližší pobočka realitní kanceláře RE/MAX Alfa

Koperníkova 4526/1, Brno Židenice

Zajistíte prodej a pronájem vaší nemovitosti.

Park Lužánky