Hypotéka za 2,99 % na byt od developera. Jak je to možné?

činžovní dům

Často se dnes potkáváme se senzačními nabídkami hypoték. Obzvlášť developeři si oblíbili tento způsob podpory prodeje bytů.

Doba čtení: 2 minuty

Klienti se mě často ptají, jak je možné, že je jim nabízena sazba 2,99 % p.a.

Ve smlouvě s developerem se dočteme například něco v tomto smyslu:

Pokud klient předloží uzavřenou úvěrovou smlouvu, kterou pro něj zprostředkoval developer, přičemž v této úvěrové smlouvě bude zápůjční úroková sazba činit více než 2,99 % p.a. a současně nikoliv více než 6,00 % (zde se případně stropuje dotace), poskytne developer klientovi slevu z kupní ceny za bytovou jednotku. Tato sleva bude odpovídat rozdílu měsíční anuitní splátky při úrokové sazbě 2,99 % a sazbě sjednané v úvěrové smlouvě, a to za období 36 měsíců.

Lze tedy říci, že se jedná o slevu z kupní ceny ve formě dotace rozdílu ve splátce. Tato sleva se poskytuje typicky zpětně po uhrazení kupní ceny vratkou příslušné částky na účet.

To, že tato skutečnost nemá dopad do zástavní hodnoty nemovitosti, je nad moje chápání, protože kdybyste něco podobného chtěli udělat v jakékoliv jiné konfiguraci, tak se vystavujete riziku, že banka upraví zástavní hodnotu nemovitosti o poskytnutou slevu. To ale odbočuji od tématu.

Čím větší hypotéku si na koupi berete, tím větší sleva. Zároveň čím vyšší sjednaná úroková sazba, tím větší sleva.

Sleva nicméně z povahy výpočtu nikdy nepřesáhne cca 5-6 % z kupní ceny podle přesných parametrů hypotéky. Není to špatné, ale zabalené do úrokové sazby 2,99 % to zní jistě o něco lépe.
Pokud klient financuje například pouze 50 % ceny, bude poskytnutá sleva výrazně nižší.

Jakub Rotrekl

Autor článku: Ing. Jakub Rotrekl, Ph.D, úvěrový specialista

Tel. 773 508 885