Praha je 13. nejlepší město k životu na světě

Staroměstské náměstí v Praze

Praha získala 13. místo v konkurenci 113 světových měst. To jsou výsledky nového indexu PICSA, který měří ekonomickou prosperitu, sociální a územní inkluzi.

Doba čtení: 4 minuty

Obsah
Hodnocení měst
Co je Index PICSA
Co je cílem indexu PICSA
Jak index PICSA měří prosperitu

Hodnocení měst

Na prvním místě indexu PICSA se umístil Curych ve Švýcarsku, následovaný rakouskou Vídní.

Curych – jako číslo jedna – silně boduje napříč všemi úrovněmi, zejména co se týče kvality života, nabídky práce, bydlení, volného času, bezpečnosti a vzdělání. Švýcarský vysokoškolský systém dosahuje obzvláště vysokého skóre.

Druhá Vídeň dosáhla špičkových výsledků zejména ve zdravotnictví. Města Kodaň, Lucemburk a Helsinky uzavřely první pětku.

V top dvaceti příčkách seznamu dominují evropská města, která obsadila 15 pozic z 20 nejlepších. K nim se připojila čtyři severoamerická města (Ottawa na 8. místě, Washington DC na 11. místě, Seattle na 14. místě a Boston na 16. místě) a Tchaj-pej, což je jediné asijské město v top dvacítce, a to na 6. místě.

Pro srovnání v tabulce uvádím ještě nám historicky blízkou Bratislavu (21. místo) a Brno (58. místo). Tabulku uzavírá na 113. místě egyptská Káhira.

PořadíMěstoRegion
1CurichŠvýcarsko
2VídeňRakousko
3KodaňDánsko
4LucemburkLucembursko
5HelsinkyFinsko
6Tchaj-pejTaiwan
7OsloNorsko
8OttawaKanada
9KielNěmecko
10ŽenevaŠvýcarsko
11Washington, DCUSA
12MnichovNěmecko
13PrahaČesko
14SeattleUSA
15StockholmŠvédsko
16BostonUSA
17AmsterdamNizozemí
18BerlínNěmecko
19EindhovenNizozemí
20BilbaoŠpanělsko
21BratislavaSlovensko
58BrnoČesko

Bez vlastního kapitálu a začlenění není hospodářský růst udržitelný. Jedná se pak jen o přerozdělování chudoby,“ prohlásil Dr. Bruno Lanvin, zakladatel a generální ředitel konzultační společnosti D&L Partners, která index PICSA vypracovala na zakázku baskických institucí.

V indexu byla města posouzena na srovnatelných datech z hlavních oblastí monitorování porotou odborníků a vedoucích pracovníků v podnikání. Tato hodnocení pak přinesla celkové skóre prosperity každého města, což umožnilo jejich hodnocení na základě širokého zaměřovacího spektra.

Úplně první index prosperity a inkluze PICSA (Prosperity and Inclusion in Cities Seal and Awards Index) byl zveřejněn 21. listopadu 2019 v Bilbau v severním Španělsku a je navržen tak, aby ukázal nejen výši ekonomického růstu města, ale také kvalitu života a rozdělení bohatství mezi všemi obyvateli.

Co je index PICSA

Index PICSA bere v potaz různá kritéria, mezi která patří kromě hrubého domácího produktu (HDP) také dostupnost bydlení, lékařské péče nebo přístup ke vzdělání. Velký důraz je přitom kladen na sociální inkluzi (začlenění obyvatel do chodu společnosti), společenskou a ekonomickou spravedlnost.

Jako vůbec první index hodnocení poskytuje PICSA nové měřítko srovnání, které přesahuje HDP, a poskytuje ucelený přehled o tom, jak dobře si lidé v ekonomice vedou a jak se mohou různé skupiny obyvatelstva podílet na chodu společnosti, které skupiny k ní nejvýznamněji přispívají a využívají jejích výhod.

Co je cílem indexu PICSA

Cílem indexu PICSA bylo odstranit nedostatky, které nabízí srovnání prosperity jen podle velikosti HDP na obyvatele a nabídnout srovnání podle dalších kritérií, která lépe vystihují životní úroveň.

Cílem indexu je také poskytovat politikům a vedením měst zpětnou vazbu. Snadněji tak budou vědět, které postupy fungují a mohou se tak poučit z příběhů o úspěchu či neúspěchu jednotlivých měst a tím zlepšovat svou správu.

Jak index PICSA měří prosperitu

Indexem PICSA byla města poprvé měřena nejen na základě příjmu, ale na třech pilířích, která vytvářejí celkový obraz inkluzivní prosperity:

Inkluze = zapojení, začlenění

1. pilíř: prosperita

Prosperita měřená prostřednictvím hrubého domácího produktu (HDP, tj. hodnota veškerého zboží a služeb produkovaných ekonomikou v daném roce) na obyvatele a empirické měření kvalita života.

2. pilíř: sociální inkluze

Měří sociální začlenění obyvatel do chodu společnosti, osobní bezpečnost, přístup ke vzdělání a přístup k internetu.

3. pilíř: územní inkluze

Měří uzemní začlenění obyvatel, cenovou dostupnost bydlení, kvalitu životního prostředí, infrastruktury a přístupu ke zdravotní péči.

První pilíř se týká výše příjmů včetně toho, jaké v městech panují nerovnosti a jaké mají obyvatelé příležitosti například v přístupu ke vzdělání.

Druhý pilíř se zabývá tím, jak se mohou různé skupiny obyvatelstva podílet na chodu společnosti.

Třetí pilíř pak měří kvalitu infrastruktury, dostupnost bydlení či dostatek pracovních příležitostí.

Realitní makléřka Jana Schwarz
Realitní makléřka Jana Schwarz

Výtažek z reportu PICSA připravila a přeložila

Jana Schwarz, realitní makléřka, tel. +420 607 844 454

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.