Bytová výstavba vzrostla o 28 %. Blýská se na lepší časy?

V roce 2021 se roztrhl pytel s bytovou výstavbou. Největší přírůstek hlásí Praha, kde se začalo stavět o 123 % více bytů než v roce 2020.

Doba čtení: 2 minuty

V loňském roce se zahájila výstavba 45.244 bytů. To představuje nárůst o 28 %. Ve statistikách jsou zahrnuty byty v bytových i rodinných domech.

Nárůst bytové výstavby zaznamenaly všechny kraje s výjimkou Plzeňského a Olomouckého kraje.

Rekordmanem nové bytové výstavby se stala Praha s počtem 9.698 zahájených bytů. V novodobé historii Prahy je to rekordní výsledek.

Statistiky bytové výstavby v ČR a krajích

Blýská se v ČR na lepší časy v dostupnosti bydlení?

Zprávy o nárůstu bytové výstavby jsou bezesporu skvělou zprávou pro všechny, kteří si chtějí pořídit nové bydlení.

Ačkoli zejména Praha hlásí rekordní výstavbu, stále to nestačí k uspokojení potřeb rostoucí metropole. V minulých letech se v Praze vytvořil velký deficit při výstavbě a Praze chybí odhadem cca 80.000 bytů. Aby se realitní trh v Praze saturoval, je potřeba stavět v průměru cca 10.000 bytů ročně. Brownfieldů a zanedbaných ploch vhodných k výstavbě je v Praze stále dostatek.

Pro názornost v grafu najdete statistiky nové výstavby obdobně velkého Rakouska a Vídně, která má podobnou rozlohu jako Praha. Praha má rozlohu 496 km2 a žije v ní 1,34 mil. obyvatel. Rozloha Vídně je 415 km2 a žije v ní 1,91 mil. obyvatel.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa