V roce 2021 narostl počet obchodů o 14 %. Co rozhýbalo trh?

Vklad vlastnického práva Česká republika

Po pětiletém setrvalém poklesu realitních transakcí došlo v roce 2021 k prudkému obratu. Počet obchodů narostl o 14,3 %. Co způsobilo takový obrat si povíme v dnešním článku.

Velká chuť lidí kupovat nemovitosti trvá již 8. let. Přesto v posledních 5 letech počet realitních transakcí setrvale klesal. Důvodem byla nechuť lidí prodávat nemovitosti a malá výstavba. Prudký obrat v nárůstu realitních transakcí přinesl až rok 2021.a

Počet vkladových řízení od roku 2006 do 2021

Vklady vlastnického práva v katastru nemovitostí.

Zdroj: Český statistický úřad

Nárůst úmrtnosti obyvatel

Zdroj: Český statistický úřad

První smutnou příčinou byl nárůst úmrtnosti obyvatel a s ní související mezigenerační výměna nemovitostí. Je velmi smutné, že nedostatek nemovitostí nepomáhá řešit výstavba nových bytů a moudrá bytová polita státu, ale zvýšená úmrtnost obyvatel.

Rostoucí ochota prodávat

Nemovitosti v roce 2021 dosáhly historicky rekordních cen. A to začalo motivovat více lidí k prodejům. Důvody jsou různé.

Klesající víra v další růst cen

Někteří vlastníci nevěří v další růst cen a současnou situaci využívají a raději inkasují zisky z prodeje.

Klesající výnosová rentabilita

Výnosy z pronájmů jsou zejména ve velkých městech již minimální. Např. v Praze je rentabilita z pronájmů již běžně pod 3 %. (výnosová rentabilita z pronájmů = roční výnos z pronájmů / náklady na pořízení). Vlastnit investiční nemovitost za účelem pronájmu již přestává dávat ekonomický smysl.

Výnosovou rentabilitu zvyšoval v nedávné době i samotný nárůst cen nemovitostí. Jenže ceny nemohou růst nekonečně, naráží na limity kupní síly obyvatel. A možná se právě nacházíme v době, kdy se cenový růst na nějakou dobu zastaví či dojde ke korekci cen.

Ještě v minulém roce mohli investoři zvyšovat výnos z nemovitostí pomocí finanční páky. Její efekt začal padat se zvyšováním úrokových sazeb na podzim minulého roku.

Dostali jsme se do situace, kdy investice do nemovitostí v ČR není žádné výnosové terno. Investoři si to začali uvědomovat a projevil se trend přesměrovávání finančních prostředků do výnosnějších aktiv. Jen v Evropské Unii jsou stále oblasti, kde se dají pořídit nemovitosti s vyšší rentabilitou než v Česku.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.
Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Výstavba bytů?

Kéž bych mohl napsat, že uspokojování bytových potřeb bylo taženo vyšším počtem dokončených bytů. Bohužel to napsat nemohu. V Česku se v roce 2021 dokončil téměř stejný počet bytů, jako v roce 2020.

Pozitivní zprávou je však výrazný nárůst zahájené bytové výstavby v roce 2021. V roce 2021 se v Česku začalo stavět 45.244 bytů, což je nárůst o 28 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. Znamená to, že v Česku se, co se týče bydlení blýská na lepší časy.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa