V roce 2021 narostl počet obchodů o 14 %. Co rozhýbalo trh?

Vklad vlastnického práva Česká republika

Po pětiletém setrvalém poklesu realitních transakcí došlo v roce 2021 k prudkému obratu. Počet obchodů narostl o 14,3 %. Co způsobilo takový obrat si povíme v dnešním článku.

Doba čtení: 3 minuty

Velká chuť lidí kupovat nemovitosti trvá již 8 let. Přesto v posledních 5 letech počet realitních transakcí setrvale klesal. Důvodem byla nechuť lidí prodávat nemovitosti a malá výstavba. Prudký obrat v nárůstu realitních transakcí přinesl až rok 2021.

Počet vkladových řízení od roku 2006 do 2021

Vklady vlastnického práva v katastru nemovitostí.

Zdroj: Český statistický úřad

Nárůst úmrtnosti obyvatel

Zdroj: Český statistický úřad

První smutnou příčinou byl nárůst úmrtnosti obyvatel a s ní související mezigenerační výměna nemovitostí. Je velmi smutné, že nedostatek nemovitostí nepomáhá řešit výstavba nových bytů a moudrá bytová polita státu, ale zvýšená úmrtnost obyvatel.

Rostoucí ochota prodávat

Nemovitosti v roce 2021 dosáhly historicky rekordních cen. A to začalo motivovat více lidí k prodejům. Důvody jsou různé.

Klesající víra v další růst cen

Někteří vlastníci nevěří v další růst cen, současnou situaci využívají a raději inkasují zisky z prodeje.

Klesající výnosová rentabilita

Výnosy z pronájmů jsou zejména ve velkých městech již minimální. Např. v Praze je rentabilita z pronájmů již běžně pod 3 % (výnosová rentabilita z pronájmů = roční výnos z pronájmů / náklady na pořízení). Vlastnit investiční nemovitost za účelem pronájmu již přestává dávat ekonomický smysl.

Výnosovou rentabilitu zvyšoval v nedávné době i samotný nárůst cen nemovitostí. Jenže ceny nemohou růst nekonečně, naráží na limity kupní síly obyvatel. A možná se právě nacházíme v době, kdy se cenový růst na nějakou dobu zastaví či dojde ke korekci cen.

Ještě v minulém roce mohli investoři zvyšovat výnos z nemovitostí pomocí finanční páky. Její efekt začal padat se zvyšováním úrokových sazeb na podzim minulého roku.

Dostali jsme se do situace, kdy investice do nemovitostí v ČR není žádné výnosové terno. Investoři si to začali uvědomovat a projevil se trend přesměrovávání finančních prostředků do výnosnějších aktiv. Jen v Evropské Unii jsou stále oblasti, kde se dají pořídit nemovitosti s vyšší rentabilitou než v Česku.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Výstavba bytů?

Kéž bych mohl napsat, že uspokojování bytových potřeb bylo taženo vyšším počtem dokončených bytů. Bohužel to napsat nemohu. V Česku se v roce 2021 dokončil téměř stejný počet bytů jako v roce 2020.

Pozitivní zprávou je však výrazný nárůst zahájené bytové výstavby v roce 2021. V roce 2021 se v Česku začalo stavět 45.244 bytů, což je nárůst o 28 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. Znamená to, že v Česku se, co se týče bydlení, blýská na lepší časy.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa