Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitostí. Termín do 31. května.

daň z nemovitostí

Pokud vlastníte nemovitost, jste povinni každý rok do konce května zaplatit daň z nemovitostí. Jak si placení daně můžete usnadnit?

Pokud nechcete každý rok myslet na placení daně z nemovitostí, můžete placení zautomatizovat.

1. Platba přes SIPO

Daň z nemovitostí můžete platit prostřednictvím SIPO (soustředěné inkasní platby obyvatelstva). V takovém případě musíte svému Finančnímu úřadu odevzdat oznámení o placení daně z nemovitostí prostřednictvím SIPO spolu se spojovacím číslem SIPO. Více informací najdete na webu Finanční správy.

2. Trvalé platby

Druhou nejpohodlnější variantou je sjednat si trvalou platbu u své banky se splatností každoročně ke konci května a máte po starostech.

Samozřejmě můžete každý rok vytvářet individuální platební příkazy nebo dokonce chodit na poštu a platit prostřednictvím poštovní poukázky typu A, ale tento způsob platby je zbytečně drahý, a navíc ztrácíte čas chozením na poštu. Poslední dvě varianty vám proto nedoporučuji.

Ať zaplatíte daně jakýmkoli způsobem, nezapomeňte, že termín je 31.5.

A pokud patříte k těm, co si stěžují na nemorálnost daní z nemovitostí, tak bych vás rád uklidnil, že daně z nemovitostí jsou v ČR ve srovnání s ostatními vyspělými zeměmi velmi nízké. Nejvyšší jsou např. ve Spojených státech či Kanadě, kde majitelé nemovitostí platí ročně 1 – 2 % z tržní ceny nemovitostí.

Navíc daně z nemovitostí jsou spravedlivé v tom, že příspěvek na fungování státu, infrastrukturu platí právě ti, co vlastní majetek.

Petr Podlešák
Petr Podlešák

Článek napsal: Petr Podlešák, manažer společnosti

Co o realitních makléřích REMAX Alfa řekli klienti.

Požádali jsme naše klienty, jestli jsou ochotni se vyjádřit k práci našich makléřů před kamerou. Tady jsou jejich autentické výpovědi. Přečtěte si i další reference od klientů.