Secesní architektura. Krása a harmonie v jednom slově

Secesní vila Löw Beer

Secese je slovo, které se vám samo ladně zakroutí na jazyku. Každé písmeno „S“ ve slově napovídá, že půjde o jemné křivky, ozdoby a ornamenty, květiny, líbezné ženské proporce a vlastně samé očím lahodící záležitosti. 

Doba čtení: 4 minuty

Secesních nemovitostí najdete v Česku spoustu. Pokud si nejste jistí, jestli je ta či ona budova postavená v secesním slohu, zeptejte se sami sebe: „Vidím na budově štuky v podobě květin a květinových řetězů? Poznávám ve zdobení harmonické křivky a linie žen? Je toho zdobného projevu místy bohatě? Je toto všechno poznat jak na budovách, tak na nábytku v interiéru? Snaží se mě vlastně trochu svádět celou svojí krásou?” Odpověděli jste na většinu otázek “ano”? Pak se pravděpodobně jedná o secesi.

Secesní umění, které naleznete také pod pojmenováním Art Nouveau, bylo spouštěčem pro další moderní umělecký vývoj ve 20. století. Představili jej mladí, optimisticky ladění umělci, a přestože se nová vlna na výsluní dlouho neohřála, dovolila zazářit jménům jako Alfons Mucha, Gustav Klimt, Josef Fanta, Dušan Jurkovič a mnohým dalším. K secesním domům patří neodmyslitelně byty s vysokými stropy a velkým množstvím denního světla. Nemovitosti z období secese jsou proto velmi žádané.

Secese česká

V Praze secese promlouvá velmi intenzivně. Unikátní vily nebo obytné stavby se nacházejí v mnoha pražských čtvrtích. Jednou takovou je Karlín. Pozornost si zasluhuje například činžovní dům Františka Šimůnka v Kubově ulici, na jehož omítce se doplňují témata ze světa zvířat i rostlin. Národní dům na Hybešové vás zase ohromí nepřehlédnutelnou sochařskou výzdobou a květinovými ornamenty u hlavního schodiště.

Obecní dům na Náměstí republiky vás přivábí svým velkolepým životním příběhem, podobně jako veškerými pestrými výzdobami, barevnými mozaikami nebo architektonickým propojením několika stavebních slohů. Jeho propracované figurální malby v interiéru jsou jednoduše dechberoucí.

Obecní dům v Praze
Obecní dům v Praze

Hlavní nádraží a jeho výpravní budovu navrhoval český architekt Josef Fanta. Je největší secesní památkou v Česku, zapsaná mezi nemovité kulturní památky a je součástí městské památkové zóny Vinohrady, Žižkov a Vršovice. Pokud nebudete chtít čekat na svůj spoj v ruchu nástupiště, zastavte se v místní Fantově kavárně. Její barevnost, prosvětlenost, secesní nábytek a obrazy vás dozajista očarují.

Praha Hlavní nádraží
Praha Hlavní nádraží

Vršovice přes tamní pestrost stavebních stylů a kultury také nabízejí secesní poklady, například v podobě památkově chráněné Vršovické spořitelny. Rozhodně doporučujeme neobdivovat budovu pouze z venku. Vstupte dovnitř a nechejte se okouzlit její hlavní halou a dalšími místy určených pro veřejnost. Pokud byste byli z výletu po secesních stavbách snad malinko unaveni, můžete si odpočinout ve výrazném Grandhotelu Evropa na Václavském náměstí. 

K zastavení nás vybízí secesní vila Na Libušince a její mistrné propojení secesních a kubistických rysů.

Seznam pražských secesních nemovitostí je skutečně dlouhý a je opravdu co obdivovat. 

Při cestě za kulturou nebo za zdravím vás v Karlových Varech srdečně přivítá tradiční pětihvězdičkový Grandhotel Pupp, který je současně zapsán jako kulturní památka České republiky. Nedaleko něj se nacházejí Císařské lázně s elegantními secesními motivy a další secesní nemovitosti vás zajisté osloví během ochutnávkové cesty mezi jednotlivými prameny. 

Secese na Moravě 

Ani Morava nemá o secesní budovy nouze. Snad nejznámější secesní stavbou Brna je již zmíněná Jurkovičova vila v Žabovřeskách. Její interiér i exteriér stojí za návštěvu v kterémkoliv ročním období. Sama vila hostí nejednu stálou nebo dočasnou expozici díky Moravské Galerii. Dušan Jurkovič, který vilu vybudoval, měl ateliér v nájemním domě Františka Pavlů na ulici Veveří. Tento dům naleznete, když se vydáte od České vzhůru ke Komenskému náměstí. Poznáte jej už z dálky podle obrovských bílých květin, které se pnou takřka po celé fasádě domu. Až půjdete někdy kolem a budete mít chvíli čas, zkuste spočítat, kolik mají tyto květiny květů a kolik stonků. Udělejte totéž za týden – že by ty rostliny byly opravdu živé? Třeba vám správnou odpověď našeptají rozevláté ženské sochy stojící na nejvyšších místech budovy. 

Můžete poté pokračovat v cestě dál až ke Komenského náměstí, až k jeho budovám značně zdobeným sádrovými květinovými girlandami. Zde si sami vyberete, jestli odbočíte vlevo od tramvajové zastávky a zabrouzdáte do Jiráskovy ulice, ve které jsou secesní domy příjemným zpestřením, nebo budete pokračovat dál až k intenzivnímu secesnímu zážitku – k paláci Tivoli. Nelze jej přehlédnout pro jeho krásné sošné ženy, které na vás kynou z výšky i zpovzdálí, abyste je spolu s lemujícími krucánkovými řetězy mohli zasněně pohladit očima. Zlatý nápis, kovové balkony, beton a sklo – to je secese na dlani. 

V Brně na Drobného ul. č. 22 můžete navštívit i vilu Löw Beer a její zahrady.

Secesní vila Löw Beer
Secesní vila Löw Beer

Secesní je i budova brněnského Hlavního nádraží. Až do něj přijedete vlakem, rozhlédněte se cestou k východu v nádražní hale a potěšte se štukovanou květinovou výzdobou, nebo třeba poněkud netradiční výzdobou připomínající kola vlaku. 

V blízkosti ulice Vlhká vás uvítá secesní Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. 

V Olomouci září vila Primavesi. Její originální mozaika nebo barevné vitráže s motivy Olomouce vás jistě zaujmou. Vila je příkladným spojením anglické a vídeňské secesní architektury.

Secesní je nádherná kolonáda v Janských Lázních

Secese je jako láska. Je plná slunce, chtěná, vyhledávaná, barevná a výjimečná.