Pojďme společně pomoci změnit kvalitu životního prostředí. Pojďme každý sám za sebe alespoň trochu přispět k tomu, aby i naše děti mohly na této planetě zdravě žít.
Jak může každý z nás pomoci?
- Nepoužívejme na našich zahradách žádné chemické prostředky – ani postřiky, ani umělá hnojiva. Dostávají se do spodních vod a ničí užitečný a nezbytný hmyz, bez kterého nebude život na planetě možný.
- K likvidaci škůdců použijme roztok obyčejného mýdla, prostředky na bázi olejů, výluhy z bylin. K hnojení zahrady si založme kompost, kde využijeme většinu odpadu z kuchyně, nebo použijme alespoň přírodní hnojiva též běžně dostupná.
- Dejme prostor keřům, pod kterými najdou útočiště drobní živočichové. Omezme betonové dlažby, které jsou v létě rozpálené a zvyšují teplotu v okolí rodinného domu. Dejme do zahrady pítka pro ptáky a drobné živočichy, stačí velká mělká miska.
- Využívejme v nejvyšší možné míře dešťovou vodu. Šetřeme vodou, kde je to možné.
- Pokud máme bazén s chemicky ošetřenou vodou, nevypouštějme pak vodu do dešťové kanalizace.
- Nemyjme auta jinde než v myčce.
- Třiďme odpad a snažme se ho mít co nejméně.
- Používejme ekologické čisticí prostředky. Zárukou je certifikát ECOLABEL. Některé jsou i cenově příznivé.
- Pokud si nedokážeme odříct maso, alespoň omezme jeho konzumaci. Při každém soustu si uvědomme, kolik utrpení je za kouskem jídla, jak se zachází se zvířaty v průmyslových chovech, čím se krmí a kolik skleníkových plynů jejich chov vyprodukuje. A kdo na tom profituje nejvíce…
- Máme-li sílu a čas, vysaďme stromy, které vnesou do našeho prostředí život. Nebuďme lhostejní k tomu, budeme-li vidět, že stromy někdo kácí. Zkusme rychle zakročit. Často se kácí jen z lidského sobectví. Stromy zadržují vláhu a vzdušnou vlhkost a dělají letní vedra snesitelnějšími.
- Zkusme omezit jízdu autem a využívejme více MHD.
Pojďme každý sám za sebe ubrat kousek ze svého pohodlí a žijme i pro ostatní svět. Sami zkusme vymyslet, jak žít více v souladu s přírodou a okolím.
Náš svět nekončí za naším plotem, dveřmi bytu či betonovou zdí!
Prosím, pojďme změnit alespoň ten malý prostor, kde se nacházíme právě my. Každý máme zodpovědnost. Změna přístupu udělá zázraky a každé přispění má smysl.
Přečtěte si také článek: Sucho nebo povodně. Jak každý vlastník nemovitosti může přispět k řešení palčivého problému s vodou.
Výzvu připravila: PhDr. Kateřina Melanová, realitní makléřka