Ekologická výzva nejen všem vlastníkům nemovitostí

ekologická výzva

Pojďme společně pomoci změnit kvalitu životního prostředí. Pojďme každý sám za sebe alespoň trochu přispět k tomu, aby i naše děti mohly na této planetě zdravě žít.

Doba čtení: 2 minuty

Jak může každý z nás pomoci?

 • Nepoužívejme na našich zahradách žádné chemické prostředky – ani postřiky, ani umělá hnojiva. Dostávají se do spodních vod a ničí užitečný a nezbytný hmyz, bez kterého nebude život na planetě možný.
 • K likvidaci škůdců použijme roztok obyčejného mýdla, prostředky na bázi olejů, výluhy z bylin. K hnojení zahrady si založme kompost, kde využijeme většinu odpadu z kuchyně, nebo použijme alespoň přírodní hnojiva též běžně dostupná.
 • Dejme prostor keřům, pod kterými najdou útočiště drobní živočichové. Omezme betonové dlažby, které jsou v létě rozpálené a zvyšují teplotu v okolí rodinného domu. Dejme do zahrady pítka pro ptáky a drobné živočichy, stačí velká mělká miska.
 • Využívejme v nejvyšší možné míře dešťovou vodu. Šetřeme vodou, kde je to možné.
 • Pokud máme bazén s chemicky ošetřenou vodou, nevypouštějme pak vodu do dešťové kanalizace.
 • Nemyjme auta jinde než v myčce.
 • Třiďme odpad a snažme se ho mít co nejméně.
 • Používejme ekologické čisticí prostředky. Zárukou je certifikát ECOLABEL. Některé jsou i cenově příznivé.
 • Pokud si nedokážeme odříct maso, alespoň omezme jeho konzumaci. Při každém soustu si uvědomme, kolik utrpení je za kouskem jídla, jak se zachází se zvířaty v průmyslových chovech, čím se krmí a kolik skleníkových plynů jejich chov vyprodukuje. A kdo na tom profituje nejvíce…
 • Máme-li sílu a čas, vysaďme stromy, které vnesou do našeho prostředí život. Nebuďme lhostejní k tomu, budeme-li vidět, že stromy někdo kácí. Zkusme rychle zakročit. Často se kácí jen z lidského sobectví. Stromy zadržují vláhu a vzdušnou vlhkost a letní vedra dělají snesitelnějšími.
 • Zkusme omezit jízdu autem a využívejme více MHD.

Pojďme každý sám za sebe ubrat kousek ze svého pohodlí a žijme i pro ostatní svět. Sami zkusme vymyslet, jak žít více v souladu s přírodou a okolím.

Náš svět nekončí za naším plotem, dveřmi bytu či betonovou zdí!

Prosím, pojďme změnit alespoň ten malý prostor, kde se nacházíme právě my. Každý máme zodpovědnost. Změna přístupu udělá zázraky a každé přispění má smysl!!!

Přečtěte si také článek: Sucho nebo povodně. Jak každý vlastník nemovitosti může přispět k řešení palčivého problému s vodou.

Výzvu připravila: PhDr. Kateřina Melanová, realitní makléřka

Telefon: +420 734 696 402

Realitní makléřka Kateřina Melanová

Napište Kateřině Melanové

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.