Rozdíl mezi nájmem a podnájmem

bytový dům

Mezi pronájmem a podnájmem je rozdíl. Většina lidí tato slova nerozlišuje. Z právního hlediska jsou však rozdíly podstatné a mají vliv na vaše práva. Vyplatí se je znát.

Doba čtení: 2 minuty

Pronájem je nájem i podnájem

Pronájem je výraz, který lidé často používají. Nicméně Občanský zákoník definuje dva pojmy, a to je nájem a podnájem.

Nájem (vlastník nemovitosti – nájemce)

Jedná se o nájemní vztah, který je mezi majitelem nemovitosti a jeho nájemníkem. Pokud se rozhodnete svou nemovitost pronajímat, uzavřete s nájemníkem nájemní smlouvu, ze které podle občanského zákoníku vyplývají určitá práva a povinnosti. Nájem můžete uzavřít na dobu určitou i neurčitou.

Podnájem (nájemce – podnájemce)

Vztah, který vzniká mezi nájemníkem a jeho podnájemníkem. Podnájem je situace, kdy nájemce pronajímá svůj nájem někomu dalšímu. Podnájem se tedy nemusí týkat jednoho pokoje v bytě. O podnájem se jedná vždy, když ten, co má od někoho nemovitost pronajatou, ji pronajímá dál. Podnájem trvá jen po dobu, kdy trvá nájemní smlouva. Při jejím ukončení končí i smlouva o podnájmu. Je tomu tak proto, že podnájemní vztah je nadřízený nájemnímu vztahu, který již existuje.

Příklad: S bytovým družstvem máte uzavřenou nájemní smlouvu na užívání bytu. Když byt nebo jeho část pronajmete, uzavřete spolu smlouvu o podnájmu, protože vy nejste vlastníkem nemovitosti. V případě, že by s vámi bytové družstvo ukončilo nájemní smlouvu, skončil by i podnájem.

Rozdíly v ukončení nájemní a podnájemní smlouvy jsou zásadní a dočtete se o nich v článku Možnosti ukončení nájemní smlouvy.

Další rozdíly mezi nájmem a podnájmem

Zatímco v případě nájmu si můžete trvalé bydliště v nájemním bytě či domě vyřídit i bez souhlasu majitele, u podnájmu k tomu potřebujete souhlas majitele nemovitosti. U nájmu jako vlastník nemůžete ovlivnit to, zda v něm lidé nebudou chovat zvířata nebo provozovat podnikatelskou činnost.  Nájemníky nemůžete omezovat. V podnájemní smlouvě však můžete zakázat chov domácích mazlíčků, omezit podnikání nebo vydat třeba zákaz kouření.

Kontaktujte nás

Spolehlivě zajistíme pronájem vaší nemovitosti

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.