Koho při prodeji zastupuje realitní makléř?

realitní makléřka na prohlídce nemovitosti

Pokud chcete dobře prodat či koupit nemovitost, měli byste znát odpověď na tuto otázku. Ona totiž není zas tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát.

Doba čtení: 3 minuty

Někteří makléři řeknou, že zastupují prodávajícího a kupujícího zároveň, protože oba jsou přece jejich klienti. Někteří tvrdí, že zastupují prodávající, ale provizi si vezmou od kupujícího. Některým je to jedno, hlavně spojit prodávajícího s kupujícím a inkasovat provizi. A někteří makléři zastupují pouze jednu stranu transakce.

Jaký typ makléře si vybrat, když chcete co nejlépe prodat či nakoupit?

1. Kvalitní makléř zastupuje pouze jednu stranu

Kvalitní realitní makléř zastupuje a v maximální míře hájí zájmy klienta, který si ho najal a zároveň mu platí za jeho služby. Zastupuje buď prodávajícího nebo kupujícího, ale nikdy ne obě strany obchodu. V souladu se zákony dělá vše, aby pro svého klienta vyjednal nejlepší možné podmínky obchodu a nejlepší cenu.

Někteří lidé se domnívají, že když makléř zastupuje jednu stranu, druhá je takovým chováním zákonitě poškozena. Kvalitní makléř se však chová k oběma stranám korektně. Protistranu by měl informovat, že zastupuje zájmy svého klienta, a měl by respektovat a umožnit, aby protistrana měla svého zástupce. Např. jiného makléře, právníka, stavaře atd. Kvalitní, profesionální makléř samozřejmě usiluje, aby transakce dobře dopadla a všichni byli spokojeni.

2. Makléři zastupují jednu stranu a provizi účtují protistraně

Situace, kdy makléř zastupuje prodávajícího a provizi si účtuje od kupujícího, je obchodní paskvil. Nikdo vás nebude zastupovat zdarma. Bohužel makléřů, který tak pracují, není zrovna málo.

I když taková nabídka zní atraktivně, zpravidla je pro prodávající nevýhodná. Je to jen obchodní trik nebo slabost makléře. Popsal jsem ji v článku Prodej nemovitosti bez provize. Výhody, nevýhody.

3. Duální makléři

Duální makléř je makléř, který tvrdí, že zastupuje prodávajícího a kupujícího zároveň. Takový makléř je v konfliktu zájmů. Principiálně to není možné, protože prodávající má protichůdné zájmy než kupující. Prodávající chce prodat za co nejvyšší cenu, kupující chce koupit za co nejnižší. Duální makléř se chce zalíbit oběma stranám a usiluje o kompromis. I cena je často výsledkem kompromisu. S duálním makléřem neprodáte tak dobře, jak byste mohli. Duální makléřství je v některých zemích zakázané jako neetická obchodní praktika. V jiných zemích duální makléři musí předem písemně informovat klienty, že jsou duálními makléři.

4. Transakční makléři

Posledním typem makléřů, kteří hojně působí na českém realitním trhu, jsou tzv. transakční makléři. Jsou to makléři, kteří nezastupují vlastně nikoho. Jde jim především o to, spojit prodávajícího s kupujícím, uzavřít obchod a dostat zaplaceno. Tito makléři vám moc nepomohou a neporadí, jak nemovitost co nejlépe prodat či nakoupit. Jdou při uzavření obchodu nejsnazší cestou, a proto od nich neočekávejte zázraky.

Pracujte pouze s makléři, kteří zastupují jen vás

Vyvarujte se spolupráce s duálními a transakčními makléři a s makléři, kteří tvrdí, že pro vás budou pracovat zdarma. Nikdo pro vás zdarma pracovat nebude. Služby těchto makléřů vás mohou zklamat a jsou častým důvodem nespokojenosti s realitními kancelářemi.

Chcete-li opravdu dobře prodat nebo naopak dobře nakoupit, pracujte pouze s profesionálním makléřem, který v konkrétním obchodě bude zastupovat pouze vás. Pouze takový makléř pro vás vyjedná nejlepší možný obchod a ochrání vaše zájmy.

Makléři RE/MAX Alfa vždy zastupují výhradně zájmy klienta, který si je najal a platí jim za jejich služby.

Kontaktujte nás

Pomůžeme vám dobře prodat vaši nemovitost a ochráníme vás před nástrahami realitního trhu.

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa