Když nájemník neplatí nájem, tak ho vystěhuji

Vystěhování neplatícího nájemníka

Tak toto je častá reakce nezkušených pronajímatelů na neplatící nájemníky a také rychlá cesta do vězení.

Doba čtení: 3 minuty

Vystěhovat neplatícího nájemníka nemusí být vůbec tak jednoduché. Většina lidí, když nemá na nájem, se s vámi dobrovolně dohodne na předčasném ukončení nájmu. Bohužel ne všichni.

Někteří se vystěhovat odmítnout. Řeknou vám, že nemají kam jít, někdy začnou hrát na city a hrozné je, když byste měli na ulici vystěhovat neplatící rodinu s malými dětmi. Nejhorší však je, když se vám do bytu nastěhují nájemníci už s cílem, že vám nájem platit nebudou.

V takových případech je každá rada drahá. Někteří pronajímatelé pak zvažují použití siláckých způsobů vystěhování.

V žádném případě nevystěhovávejte neplatící nájemníky násilně a nevnikejte do bytu bez jejich vědomí.

Na můj investiční seminář přišla klientka a požádala mě o pomoc, že neví, jak se zbavit neplatícího nájemníka. Když její nájemník několik měsíců neplatil nájem a urgence nepomáhaly, rozhodla se, že vymění zámek od bytu. Jenže nájemník oznámil vloupání do bytu na policii a ještě nahlásil, že se mu v bytě ztratily cennosti a finanční částka 50.000 Kč. Jako podezřelou uvedl právě majitelku bytu, která výměnu zámků policii přiznala.

A tak měla na krku kromě problémů s neplatícím nájemníkem a bankou za nesplácení hypotéky i trestní stíhání za porušování domovní svobody a obvinění z krádeže. 

Pokud vniknete do bytu, který je sice váš, ale pronajímáte ho třetí osobě, je to trestný čin porušení domovní svobody a můžete za to jít do vězení (podle § 178 trestního zákoníku hrozí odnětí svobody až na 3 roky).

Vychytralí nájemníci této skutečnosti občas využívají.

Ve většině případů se nakonec neplatící nájemníci dříve či později vystěhují, památkou po nich někdy zůstává vybydlený či zdemolovaný byt a dluhy, které vám často nezbude než odepsat. Jak se říká: „kde nic není, ani smrt nebere“. Někdy vaši nemovitost zničí nevhodným užíváním a někdy záměrně ze vzteku, že je chcete vystěhovat.

Získejte zdarma odhad ceny pronájmu

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám rámcově cenu jejího pronájmu.

Nechci vás však strašit extrémními případy, převažují případy, kdy lidé nemají na nájem, protože se dostanou do finančních problémů, jako je ztráta zaměstnání, rozchod s partnerem, úraz, zdravotní problémy atd. A většinou jsou ochotni se z bytu po dohodě vystěhovat.

Pronajímatelé musí být schopni všechny problémy s nájemníky řešit. Nechcete-li takovéto starosti řešit, radši si byt na investici nekupujte.

Jsem přesvědčen, že přes 80 % problémů s neplatícími nájemníky začíná již při jejich výběru. Nepodceňujete proto samotný výběr a jejich prověřování. Napsal jsem o tom samostatný článek Jak prověřit kvalitu nájemníků.

Když už vám problémy s nájemníky nastanou, je třeba okamžitě jednat. O tom, jak správně v takové situaci postupovat, napíšu v jednom z mých dalších článků.

Nabídněte nám svoji nemovitost na pronájem. Vyhledáme a prověříme vám nájemníka.

Chci nabídnout nemovitost k pronájmu

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa