Ceny v Praze stále rostou, i když se postavilo hodně bytů

Graf - vydaná stavební povolení a dokončené byty

V roce 2016 a 2017 bylo dokončeno nejvíce nových bytů od konce recese a přesto Praha v těchto letech zažila nejvyšší růst cen nemovitostí ve své novodobé historii. Za růstem cen nestojí stagnace ve výstavbě bytů, ale právě vysoká poptávka, kterou ani rostoucí nabídka dokončených bytů z let 2012 – 2017 nedokázala uspokojit.

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní problém spočívá v dlouhodobě klesajícím počtu vydaných stavebních povolení, což znamená, že v blízké budoucnosti bude problém nedostatku bytů mnohem palčivější než dnes. Viz modrá křivka v grafu. 

Graf a tabulka vydaných stavebních povolení (bytová a nebytová výstavba) a dokončené byty. Zdroj ČSÚ.

Co může zastavit růst cen bytů?

Mohou ceny dokonce začít padat? Mohou. Ale…

Růst cen nemovitostí může zastavit:

  1. Výrazný nárůst vydaných stavebních povolení, min. o 100 %, čímž se vyrovná deficit z minulých let. Řešení je především v rukou politiků. Tato varianta není z krátkodobé perspektivy příliš realistická.
  2. Růst úrokových sazeb nebo další restrikce ČNB. Opratě drží v rukou nejen ČNB, ale také Evropská centrální banka (ECB). Zvýšením úrokových sazeb může ČNB tlumit investiční aktivitu, když se ekonomika přehřívá. Tím se samozřejmě ztlumí i poptávka po nemovitostech. ČNB přitom nemůže zvyšovat sazby jen tak, musí brát v potaz i úrokové sazby ECB a ty jsou stále na minimu. Pokud by totiž ČNB zvýšila sazby bez ohledu na ECB, přilákala by do ČR spekulativní kapitál a došlo by k nežádoucímu posílení koruny. ČNB je tak držena v šachu. A proto alespoň vyvíjí tlak na banky, aby požadovaly od svých klientů při financování nákupu nemovitostí větší poměr vlastního kapitálu. 
  3. Ekonomická recese – ekonomický růst střídá ekonomický útlum, to je dobře známý fakt. Otázkou proto není, zda recese přijde, ale kdy přijde. Ekonomická recese zvyšuje nezaměstnanost, což způsobuje i pokles poptávky po nemovitostech. Mnoho lidí se tak může dostat do problémů se splácením hypotéky a bude donuceno k prodeji. To je samozřejmě nejméně příjemný scénář, ale to se bohužel děje.
  4. Kombinace shora uvedených faktorů. Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, aby předpověděl, co se na realitním trhu stane. Osobně si myslím, že pokud v Praze klesnou ceny nemovitostí, tak nejpravděpodobnějším důvodem bude právě ekonomická recese nebo další restrikce úvěrů ze strany centrální banky.
Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa