Realitní aukce versus dražba. Výhody, nevýhody pro prodávající

Aukce nemovitosti nebo dražba?

Lidé se často mylně domnívají, že dražba nemovitosti a aukce je totéž. Princip je sice podobný, ale z právního a obchodního hlediska je rozdíl zásadní.

Dražba nemovitosti

Dražby se řídí Zákonem o veřejných dražbách č. 26/2000 Sb. Změna vlastnictví nemovitosti u veřejné dražby probíhá na základě příklepu licitátora. Na dražby jsou dle zákona o veřejných dražbách přísnější nároky než na aukce, vybírá se dražební jistota, každý zájemce o dražbu se musí předem přihlásit a na přihlášce ověřit svůj podpis. V den konání dražby přihazuje cenu a vyhrává ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Podmínky dražby jsou předem jasně dané bez možnosti je měnit. Kupující má povinnost do stanoveného data uhradit kupní cenu, pokud tak neučiní, dražební jistota mu propadá.

Z těchto důvodů se mnoho kupujících nákupu v dražbě vyhýbá, někteří se ji bojí, jiné odrazují administrativní složitosti či nepružnost. Účast v dražbě je riskantní i pro ty kupce, kteří chtějí financovat nákup na hypotéku a tu úvěr zajistit kupovanou nemovitostí. Takových kupců je přitom i více než 70 %. Výsledkem je proto nižší počet účastníků dražby, což má pochopitelně negativní vliv na dosaženou prodejní cenu. Dražby proto jsou pro zajištění maximálního výnosu z prodeje nemovitosti pro prodávající nevýhodné.

Kdy má dražba smysl

Hlavním smyslem zákona o dražbách je zpeněžit majetek dlužníka a uspokojit tak pohledávku věřitelů. Příklepem licitátora se změní vlastnictví nemovitosti a kupující získává nemovitost nezatíženou závazky (tj. např. zástavní práva či exekuční tituly). Nedobrovolné dražby mají ve společnosti svůj nezastupitelný význam. To ovšem neplatí pro dobrovolné dražby.

Chcete-li dosáhnout maximální možné prodejní ceny při prodeji nemovitosti, je výhodnější realitní aukce, kde všechna tato omezení odpadají.

Ráda bych touto cestou poděkovala za přátelský a profesionální přístup vašeho realitního makléře Ing. Petra Gaje, který mi pomáhal při koupi bytu v Ostravě. Nic pro něj nebylo problém, ani mé někdy všetečné dotazy a požadavky.
S praci pana Jana Humhala, REMAX Praha, jsem byla velmi spokojena.Pracoval velmi odborne a vzdy jsem byla vcas informovana o vsech krocich. Vse probehlo pro mne bez jakychkoliv komplikaci a vysledekpro mne vice nez uspokojujici. Mohu jen vrele jeho sluby kazdemu doporucit, nebude zklaman.
S panem Ing. Karnoldem jsem měla možnost jednat v souvislosti s pronájmem bytu. Velmi oceňuji jeho spolehlivost, lidský přístup a nevídanou pečlivost. Je vidět, že mu záleží na spokojenosti svých klientů. Děkuji a vřele doporučuji. Tereza Kollerová
S paní makléřkou byl prodej nemovitosti od začátku do konce v podstatě procházkou růžovým sadem. Vlastně na našich "bedrech" zůstal jen ten začátek a konec. Zdárný konec. A to je pro nás, jako klienty, to podstatné. Víme ovšem, že mezi tím bylo potřeba učinit mraky práce a té se paní Šárka Sabová zhostila s plným nasazením, pečlivostí a s vždy vstřícným, milým a naprosto bezproblémovým přístupem. Děkujeme za korektní službu a výbornou spolupráci.
Vřele doporučuji. Jednání s realitní makléřkou Martinou Popenkovou ohledně koupě bytu bylo od první schůzky příjemné. Vše proběhlo ve velice krátké době bez jakýchkoliv komplikací a v přátelské atmosféře.
Pani Gondekova nam velmi rychle a ochotne poskytla konzultaci ohledne pronajmu bytu i nebytovych prostor. Tuto maklerku doporucuji. V. Anyz
Pan Jelínek z realitní kanceláře Remax mě velmi příjemně překvapil. Po předchozích zkušenostech s jinými realitními kancelářemi a po katastrofálních zkušenostech mých kamarádů a rodiny bylo jednání s panem Jelínkem úplné pohlazení po duši. První kontakt byl při koupi domu. Na prohlídce zodpovídal všetečné dotazy a vše nám předvedl, poté v procesu koupě byl neustále na příjmu a připraven vše hned řešit. Provedl nás celou koupí domu a zajistil všechny potřebné dokumenty, pomohl nám i s přepisem energií a byl i u předání nemovitosti.Bez zaváhání ho doporučuji všem známým, kteří řeší nákup nebo prodej nemovitostí.Nadále jeho služeb využíváme při nájmu bytu. Při prvním pronajímání mě překvapila rychlost, s jakou připravil inzerci i prohlídky a našel spolehlivé nájemníky. Opět nám neváhal se vším pomoct a poradit.Pana Jelínka můžu jedině doporučit.
Moje zkušenost z kanceláří Remax Alfa, kterou pro mne reprezentuje paní Šebíková je nejlepší, co jsem kdy měla. Do té doby jsem o práci realitních agentů měla jen velmi nevalné mínění díky mnohým neblahým zkušenostem. Tentokrát jsem byla nadšená! Její profesionalita rychlost, kontakty a celkově servis a hlavně životní optimismus jako přidaná hodnota, to vše mi nesmírně ulehčilo velmi složitou životní situaci, se kterou jsem se v té době potýkala.
Chci ještě jednou poděkovat Paní Budské sděluji, že je profesionálka, při jednání prodeje řešila věci v náš prospěch. Často nás také doprovázela při prohlídkách bytu. Předávala informace rychle. S jejími službami jsme velmi spokojeni. Děkujme.
Dobrý den.Tímto bych chtěl poděkovat panu Ing. Radku Karnoldovi za skvěle odvedenou práci, při prodeji naší nemovitosti. Je spolehlivý, ochotný, přizpůsobivý. Všem jeho služby doporučuji.Děkuji, Karel Stieber
Paní Marcela Ondrušová je profesionál na správném místě. Obrátil jsem se na ni s prodejem pozemku, který se již téměř rok pokoušeli prodat jiní realitní makléři avšak neúspěšně. Paní Ondrušová vyřešila spor se sousedem ohledně společné hranice pozemků, zařídila nové vytyčení hranice pozemku a pak během krátké doby pozemek úspěšně prodala. Její služby a přístup naprosto předčily moje očekávání. Paní Ondrušovou rozhodně doporučuji.
Pan inženýr Radek Karnold dokáže vytvořit přátelskou atmosféru i při řešení složitých situací. Pomohl nám hladce projít zdlouhavým procesem koupě bytu, a to s velikou profesionalitou a zároveň ochotou. Děkujeme mu za veškerou pomoc, a vřele doporučujeme. Pfeifferovi
Chtěla bych touto cestou ještě jednou poděkovat paní Janě Gondekove.Ktera velmi profesionálně vedla prodej našeho bytu.Po celou dobu inzerce,prohlídek,prodeje nás o všem pravidelně informovala.Jednala vždy v našem zájmu a tak byla celá akce pro nás velmi pohodlná.Jeste jednou díky!M.J.
Děkuji za velice profesionální přístup pana Františka Babčického. Rychlé jednání a komunikaci. Byl jsem informován o každém kroku v průběhu zjišťování odhadu pozemku. 🙂
Jméno a příjmení makléře RE/MAX AlfaLukas HrdinaProsím vyberte důvod hodnoceníPochvala na makléřeKolika hvězdičkami hodnotíte makléře?⭐⭐⭐⭐⭐ (5/5)Vaše hodnocení makléře (nepovinné)Byl jsem naprosto spokojen s praci pana Lukase Hrdiny a timto chci vyjadrit podekovani a pochvalu za jeho praci. Jeho pristup ke klientum je velice pozitivni a prikladny. Omlouvam se za opozdenou reakci, mezitim jsem prodelal operaci sedeho zakalu na obou ocich. Dekuji, s pozdravem Jiri HalamekVaše jméno a příjmení (nepovinné)Jiri HalamekVáš telefon605484548Váš emailjhalamek@seznam.cz
Ing. Hana Dörflerová je velmi profesionální, vstřícná a milá realitní makléřka. Před samotným začátkem hledání našeho budoucího domu se mnou velmi podrobně prošla moje preference.Zároveň mi prostřednictvím svých zkušeností z realitního oboru pomohla už během prvního hovoru ujasnit si, co vlastně (ne)hledám a podívat se i na věci, které by mě předtím možná ani nenapadly.Pak následovala nabídka různých typů spolupráce a jejich detailní popis.Součástí jejích realitních služeb bylo i nastavení automatického posílání nabídek nemovitostí podle mnou zadaných požadavků. A samozřejmě také sjednávání prohlídek vybraných domů. Samozřejmostí bylo i zodpovídání dotazů telefonicky i e-mailem – Hanka byla vždycky k dispozici.Zároveň oceňuji možnost nabídky veškerého právního servisu, který se prodeje/koupě nemovitosti týká. Původně jsem totiž byla přesvědčená, že to zvládnu sama (což jsem si také vyzkoušela). Teď už ale vím, že ušetřený čas, peníze a moje energie v případě, kdy se o tohle všechno postará realitka, jsou tak znatelné, že bych realitní servis volila znovu.
S paní Ondrušovou to nebyl můj první prodej bytu. Již jsem její služby v minulosti využila a v případě dalšího prodeje se opět obrátím na ní. Jsem velmi spokojená s jejím přístupem, zkušenostmi, flexibilitou a s jejím přátelským chováním. Za mne mohu vřele doporučit, pokud hledáte profesionální služby a chcete nemovitost opravdu prodat. Děkuji moc za spolupráci. Jana Voříšková
Velkou pochvalu dávám paní Rambouskové která vytvořila krásnou atmosféru v domě při prodeji. Pracovala s profesionálním s vysokým nasazením. Je velmi inteligentní, vstřícná a udrží dobrou atmosféru mezi prodávajícími a kupujícími. Pani Rambousková pre nás pracovala na 200%
Velmi kvalitní služby, Vždy rychlá reakce. Maximální spokojenost- vyjádřená i ve videohodnocení na stránkách makléře i na Youtube.
Chtěl bych touto cestou poděkovat za skvělou spolupráci Ing. Marcele Ondrušové, která řešila prodej mého bytu.Je příjemné pracovat s člověkem, který je skutečný profesionál a po celou dobu vzbuzuje v klientovi pocit jistoty na vynikající obchodní a etické úrovni.Pokud budu v budoucnu řešit v oblasti realit řešit cokoliv, velmi rád se na zmíněnou makléřku obrátím znovu.Všem, kdo uvažují o prodeji nebo koupi nemovitosti mohu spolupráci s paní Ondrušovou jen doporučit.Ještě jednou děkuji a přeji do budoucna mnoho dalších spokojených klientů.

Aukce nemovitosti

Aukce může být lidmi vnímána jako jiné slovní vyjádření pro dražbu. Ono to svým způsobem tak je. Ten podstatný rozdíl ovšem je, že aukce neboli soutěž o nejlepší nabídku se neřídí zákonem o dražbách, ale podle § 1772 Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. Aukce má pak zcela jiný průběh a obchodní dopad na celou transakci. Při prohlídkách nemovitosti realitní makléř vyzve zájemce k podání závazných nabídek ke koupi a informuje o termínu uzávěrky aukce.

Prodávající i kupující mohou obchod podmínit dalšími požadavky než jen cenou, což činí aukce flexibilnější a pro obě strany obchodu atraktivnější. Po skončení aukce makléř společně s prodávajícím vyhodnotí veškeré přijaté nabídky ke koupi. Finální volba, komu se nemovitost prodá je však vždy a pouze na prodávajícím, realitní makléř je poradcem při výběru. Jeho poradenský úkol spočívá ve vyhodnocení kvality přijatých nabídek, prověření schopnosti kupujících zajistit financování a splnění závazků. Poté, co prodávající vybere vítěznou nabídku, je úkolem makléře dokončit transakci, tj. připravit rezervační smlouvu, případně kupujícímu pomoci zajistit hypotéku a následně zajistit uzavření kupních smluv.

Kdy má aukce smysl

Aukce má smysl u všech nemovitostí, kde se dá předpokládat, že se sejde více zájemců o koupi. Nevhodné mohou být u drahých, luxusních nemovitostí, u kterých nalezení kupce trvá delší dobu. O vhodnosti pořádání aukce u vaší nemovitosti se můžete poradit s našimi specialisty na realitní aukce viz. sekce Realitní makléři.

Shrnutí: Výhody, nevýhody

Hlavní výhoda aukce oproti dražbě je její vyšší flexibilita v organizaci a stanovení pravidel. Aukce má menší bariéry pro zájemce o vstup do aukce než je tomu u dražeb, jsou snadnější pro kupce s hypotékou a díky tomu přilákají více zájemců, než je tomu u dražeb. To vše pomáhá nemovitost prodat za vyšší cenu. Prodávající si rovněž může vybírat kupující i na základě dalších parametrů než jen cena. Typicky např. nabídka delšího času na vystěhování, na odkup nábytku atd. Nic takového u dražeb organizovaných podle Zákona o veřejných dražbách není možné. Tam rozhoduje jen a pouze cena.

Realitní aukce patří k nejvýhodnějším způsobům prodeje nemovitosti vůbec. Často jsou pro prodávající výhodnější než prodej klasickou cestou.

Dobrovolná dražba organizovaná podle Zákona o veřejných dražbách č. 26/2000 Sb není pro prodávajícího výhodná právě kvůli své nepružnosti a vyšším bariérám při vstupu zájemců do dražby.

Zvažujete-li prodej nemovitosti v dražbě nebo aukci, preferujte vždy realitní aukci.

O všech výhodách realitní aukce si můžete přečíst v článku Prodej nemovitosti v aukci. Výhody, nevýhody

Petr Podlešák

Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa

Máte zájem o další informace k realitním aukcím?

Kontaktujte nás

Vysoutěžíme vaši nemovitost v aukci nejvyšší nabídce.

Prodáte-li svou nemovitost v aukci s námi, zbude vám i po odečtení naší provize více peněz, než kdybyste si nemovitost prodávali sami svépomocí.

Zadané údaje zpracováme dle těchto podmínek.

Pravidla pro prodej nemovitostí v aukci>>


Klienti řekli o aukcích

Požádali jsme prodávající klienty, pro které jsme zorganizovali aukci, jak byli spokojeni s výsledkem prodeje. Další reference najdete na reference.