Realitní aukce versus dražba. Výhody, nevýhody pro prodávající

Aukce nemovitosti nebo dražba?

Lidé se často mylně domnívají, že dražba nemovitosti a aukce je totéž. Princip je sice podobný, ale z právního a obchodního hlediska je rozdíl zásadní.

Dražba nemovitosti

Dražby se řídí Zákonem o veřejných dražbách č. 26/2000 Sb. Změna vlastnictví nemovitosti u veřejné dražby probíhá na základě příklepu licitátora. Na dražby jsou dle zákona o veřejných dražbách přísnější nároky než na aukce, vybírá se dražební jistota, každý zájemce o dražbu se musí předem přihlásit a na přihlášce ověřit svůj podpis. V den konání dražby přihazuje cenu a vyhrává ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Podmínky dražby jsou předem jasně dané bez možnosti je měnit. Kupující má povinnost do stanoveného data uhradit kupní cenu, pokud tak neučiní, dražební jistota mu propadá.

Z těchto důvodů se mnoho kupujících nákupu v dražbě vyhýbá, někteří se ji bojí, jiné odrazují administrativní složitosti či nepružnost. Účast v dražbě je riskantní i pro ty kupce, kteří chtějí financovat nákup na hypotéku a tu úvěr zajistit kupovanou nemovitostí. Takových kupců je přitom i více než 70 %. Výsledkem je proto nižší počet účastníků dražby, což má pochopitelně negativní vliv na dosaženou prodejní cenu. Dražby proto jsou pro zajištění maximálního výnosu z prodeje nemovitosti pro prodávající nevýhodné.

Kdy má dražba smysl

Hlavním smyslem zákona o dražbách je zpeněžit majetek dlužníka a uspokojit tak pohledávku věřitelů. Příklepem licitátora se změní vlastnictví nemovitosti a kupující získává nemovitost nezatíženou závazky (tj. např. zástavní práva či exekuční tituly). Nedobrovolné dražby mají ve společnosti svůj nezastupitelný význam. To ovšem neplatí pro dobrovolné dražby.

Chcete-li dosáhnout maximální možné prodejní ceny při prodeji nemovitosti, je výhodnější realitní aukce, kde všechna tato omezení odpadají.

Paní Jana Gondeková se vyznačuje vysokou profesionalitou, absolutní spolehlivostí, pečlivostí. Dokáže velmi flexibilně reagovat na individuální potřeby klienta. S jejími službami jsem byla vždy velice spokojena.
S panem Ing. Karnoldem jsem měla možnost jednat v souvislosti s pronájmem bytu. Velmi oceňuji jeho spolehlivost, lidský přístup a nevídanou pečlivost. Je vidět, že mu záleží na spokojenosti svých klientů. Děkuji a vřele doporučuji. Tereza Kollerová
Chtěl bych touto cestou poděkovat za skvělou spolupráci Ing. Marcele Ondrušové, která řešila prodej mého bytu.Je příjemné pracovat s člověkem, který je skutečný profesionál a po celou dobu vzbuzuje v klientovi pocit jistoty na vynikající obchodní a etické úrovni.Pokud budu v budoucnu řešit v oblasti realit řešit cokoliv, velmi rád se na zmíněnou makléřku obrátím znovu.Všem, kdo uvažují o prodeji nebo koupi nemovitosti mohu spolupráci s paní Ondrušovou jen doporučit.Ještě jednou děkuji a přeji do budoucna mnoho dalších spokojených klientů.
Hodnocení realitního makléře Ing.Karla Hynšta, kancelář REMAX Palackého třída,Brno.Děkuji za spolupráci. Oceňuji zejména profesionální jednání, vstřícný přístup a odborné znalosti na trhu nemovitostí.Pana Ing. Karla Hynšta všem doporučuji a pokud budu mít příležitost, tak se na něj rád znovu obrátím 🙂
Velkou pochvalu dávám paní Rambouskové která vytvořila krásnou atmosféru v domě při prodeji. Pracovala s profesionálním s vysokým nasazením. Je velmi inteligentní, vstřícná a udrží dobrou atmosféru mezi prodávajícími a kupujícími. Pani Rambousková pre nás pracovala na 200%
Ing. Hana Dörflerová je velmi profesionální, vstřícná a milá realitní makléřka. Před samotným začátkem hledání našeho budoucího domu se mnou velmi podrobně prošla moje preference.Zároveň mi prostřednictvím svých zkušeností z realitního oboru pomohla už během prvního hovoru ujasnit si, co vlastně (ne)hledám a podívat se i na věci, které by mě předtím možná ani nenapadly.Pak následovala nabídka různých typů spolupráce a jejich detailní popis.Součástí jejích realitních služeb bylo i nastavení automatického posílání nabídek nemovitostí podle mnou zadaných požadavků. A samozřejmě také sjednávání prohlídek vybraných domů. Samozřejmostí bylo i zodpovídání dotazů telefonicky i e-mailem – Hanka byla vždycky k dispozici.Zároveň oceňuji možnost nabídky veškerého právního servisu, který se prodeje/koupě nemovitosti týká. Původně jsem totiž byla přesvědčená, že to zvládnu sama (což jsem si také vyzkoušela). Teď už ale vím, že ušetřený čas, peníze a moje energie v případě, kdy se o tohle všechno postará realitka, jsou tak znatelné, že bych realitní servis volila znovu.
Jméno a příjmení makléře RE/MAX AlfaLukas HrdinaProsím vyberte důvod hodnoceníPochvala na makléřeKolika hvězdičkami hodnotíte makléře?⭐⭐⭐⭐⭐ (5/5)Vaše hodnocení makléře (nepovinné)Byl jsem naprosto spokojen s praci pana Lukase Hrdiny a timto chci vyjadrit podekovani a pochvalu za jeho praci. Jeho pristup ke klientum je velice pozitivni a prikladny. Omlouvam se za opozdenou reakci, mezitim jsem prodelal operaci sedeho zakalu na obou ocich. Dekuji, s pozdravem Jiri HalamekVaše jméno a příjmení (nepovinné)Jiri HalamekVáš telefon605484548Váš emailjhalamek@seznam.cz
Jsem spokojen, protože makléř Karel Hynšt je schopný, spolehlivý profesionál. Velice oceňuji jeho osobní přístup.
I když hodnotím ze strany kupujícího, nemohu si vynachválit služby paní Doriny Šebíkové. Profesionální přístup během samotné koupě a následný servis po předání nemovitosti – vše na jedničku. Nezbývá než doporučit 🙂
Pan Jeínek nám pomohl s prodejem bytu i koupí rodinného domu.Svou neuvěřitelnou pílí, pracovitostí a především lidským přístupem Nám pomohl, abychom nebyli ve stresu a vše nám pomohl zařídit i vyřídit.Nemovitost nekupujete a neprodáváte každý den, tak velmi rádi doporučujeme pana Jelínka.Spolehlivost, rychlost, přehlednost a jako bonus hezký přístup. To je charakteristika pana Jelínka.S pozdravem nadmíru spokojeni a vděčni přeji hezký den manželé Stehlíkovi.
Setkal jsem se jak s profesionalitou, tak i lidským přístupem. Paní Černá poskytuje nadstandardní služby, které nejsou zdaleka běžnou praxí realitních makléřů. Celý proces proběhl rychle a bez jakéhokoliv problému ku prospěchu všech zúčastněných stran. Ještě jednou děkuji a budu nadále doporučovat. LM
S panem Ing. Karnoldem máme dvě zkušenosti (prodej bytu, pronájem bytu).Obě dopadly dobře.Pan inženýr byl velmi ochotný, vstřícný a vždy dobře připravený.Na dotazy e-mailem i SMS reaguje rychle a ochotně.V problematice realitního trhu se absolutně orientuje, jakýkoliv náš dotaz byl schopen srozumitelně odpovědět a popřípadě dovysvětlit.Pomohl nám i s problematikou nájemních smluv z pohledu pronajímatele, rychle nám byl schopen sehnat podklady a materiály, z kterých jsme mohli čerpat informace, takže nám ušetřil čas i energii.Pan inženýr je velmi slušný a solidní člověk, kterého rád doporučím.
Pana Rašku z teto RK mohu vřele všem doporučit.Spolupráce s ním byla vynikající. Jednal s námi vždy na rovinu, vše řešil zodpovědně a rychle. Pan Raška je velmi svědomitý, ochotný, spolehlivý a empatický. Jeho vystupování je vysoce profesionální. Mockrát děkujeme za odvedenou práci při prodeji nemovitosti. Kdybych prodávala další nemovitost, tak bych se na pana Rašku opět ráda a s důvěrou obrátila. Děkuji mockrát.
S paní Ondrušovou to nebyl můj první prodej bytu. Již jsem její služby v minulosti využila a v případě dalšího prodeje se opět obrátím na ní. Jsem velmi spokojená s jejím přístupem, zkušenostmi, flexibilitou a s jejím přátelským chováním. Za mne mohu vřele doporučit, pokud hledáte profesionální služby a chcete nemovitost opravdu prodat. Děkuji moc za spolupráci. Jana Voříšková
Prodej nemovitosti s panem Šoupalem z REMAX Alfa proběhl nad očekávání rychle a naprosto bez problémů. Oceňuji profesionální vystupování, podrobné informace o průběhu celé transakce, kvalitně připravené smluvní dokumenty a flexibilitu pana Šoupala. Ačkoli nám do prodeje zasáhla omezení související se stávající epidemií i některé osobní okolnosti na straně zúčastněných, s panem Šoupalem se podařilo na všem operativně domluvit a celou transakci jednotlivým změnám přizpůsobit. Pana Šoupala proto ráda doporučím všem, kteří si přeji prodat nemovitost spolehlivě, rychle a bez zbytečných starostí.
Za mě (respektive pro mě) perfektní práce na jedničku s hvězdičkou. Vše proběhlo rychle, spolehlivě, navíc příjemně a se zajištěním i úkonů, které ve smlouvě nebyly a tedy jsem si je měla realizovat sama. Děkujeme Pavel Dvořák a Remaxu!
Spolupracovali jsme s paní Miladou Vedrovou, která je pečlivá, spolehlivá a pokud je na trhu realitních makléřů nějaký standard, cíleně se pohybuje v kvalitě poskytovaných služeb vysoko nad ním. Při realizaci zakázky pečlivě vybírá pouze profesionály nejvhodnější pro daný typ obchodu, v našem případě Mgr. Jan Zajíček (advokát) a Ivana Vaňková (home staging), jejichž přístup a služby byly také na vysoké úrovni.
Touto cestou bych chtěla poděkovat paní Dorině Šebíkové za velmi milý a profesionální přístup! Je vidět, že svou práci dělá ráda a klientům se věnuje na maximum. Prohlídka bytu proběhla skvěle, paní byla připravená, vždy ochotně zodpověděla všechny naše dotazy a byla ochotná nám vyjít maximálně vstříc. Na paní oceňuji především její optimismus, vstřícnost a profesionalitu! Rozhodně doporučuji!
Se sluzbami Remax Alfa jsem byla spokojena, zejmena diky maklerce pani Gondekove, jenz mi velice pomohla s prodejem nemovitosti.Vstricnost, profesionalita, zkusenosti v oboru, rychle jednani a pravidelna srozumitelna zpetna vazba shrnuji celkovy dojem z nasi spoluprace. Dekuji
Moc děkuji Mgr. Prokešovi za skvělou spolupráci. Je velice příjemné s takovými lidmi jak je pán Prokeš pracovat. Perfektní komunikace a skvělé myšlení vede k dobrým výsledkům.

Aukce nemovitosti

Aukce může být lidmi vnímána jako jiné slovní vyjádření pro dražbu. Ono to svým způsobem tak je. Ten podstatný rozdíl ovšem je, že aukce neboli soutěž o nejlepší nabídku se neřídí zákonem o dražbách, ale podle § 1772 Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. Aukce má pak zcela jiný průběh a obchodní dopad na celou transakci. Při prohlídkách nemovitosti realitní makléř vyzve zájemce k podání závazných nabídek ke koupi a informuje o termínu uzávěrky aukce.

Prodávající i kupující mohou obchod podmínit dalšími požadavky než jen cenou, což činí aukce flexibilnější a pro obě strany obchodu atraktivnější. Po skončení aukce makléř společně s prodávajícím vyhodnotí veškeré přijaté nabídky ke koupi. Finální volba, komu se nemovitost prodá je však vždy a pouze na prodávajícím, realitní makléř je poradcem při výběru. Jeho poradenský úkol spočívá ve vyhodnocení kvality přijatých nabídek, prověření schopnosti kupujících zajistit financování a splnění závazků. Poté, co prodávající vybere vítěznou nabídku, je úkolem makléře dokončit transakci, tj. připravit rezervační smlouvu, případně kupujícímu pomoci zajistit hypotéku a následně zajistit uzavření kupních smluv.

Kdy má aukce smysl

Aukce má smysl u všech nemovitostí, kde se dá předpokládat, že se sejde více zájemců o koupi. Nevhodné mohou být u drahých, luxusních nemovitostí, u kterých nalezení kupce trvá delší dobu. O vhodnosti pořádání aukce u vaší nemovitosti se můžete poradit s našimi specialisty na realitní aukce viz. sekce Realitní makléři.

Shrnutí: Výhody, nevýhody

Hlavní výhoda aukce oproti dražbě je její vyšší flexibilita v organizaci a stanovení pravidel. Aukce má menší bariéry pro zájemce o vstup do aukce než je tomu u dražeb, jsou snadnější pro kupce s hypotékou a díky tomu přilákají více zájemců, než je tomu u dražeb. To vše pomáhá nemovitost prodat za vyšší cenu. Prodávající si rovněž může vybírat kupující i na základě dalších parametrů než jen cena. Typicky např. nabídka delšího času na vystěhování, na odkup nábytku atd. Nic takového u dražeb organizovaných podle Zákona o veřejných dražbách není možné. Tam rozhoduje jen a pouze cena.

Realitní aukce patří k nejvýhodnějším způsobům prodeje nemovitosti vůbec. Často jsou pro prodávající výhodnější než prodej klasickou cestou.

Dobrovolná dražba organizovaná podle Zákona o veřejných dražbách č. 26/2000 Sb není pro prodávajícího výhodná právě kvůli své nepružnosti a vyšším bariérám při vstupu zájemců do dražby.

Zvažujete-li prodej nemovitosti v dražbě nebo aukci, preferujte vždy realitní aukci.

O všech výhodách realitní aukce si můžete přečíst v článku Prodej nemovitosti v aukci. Výhody, nevýhody

Realitní makléř Petr Podlešák
Petr Podlešák - Realitní praxe od roku 2000

Autor článku: Bc. Petr Podlešák, manažer REMAX Alfa

Máte zájem o další informace k realitním aukcím?

Kontaktujte nás

Vysoutěžíme vaši nemovitost v aukci nejvyšší nabídce.

Prodáte-li svou nemovitost v aukci s námi, zbude vám i po odečtení naší provize více peněz, než kdybyste si nemovitost prodávali sami svépomocí.

Pravidla pro prodej nemovitostí v aukci>>


Klienti řekli o aukcích

Požádali jsme prodávající klienty, pro které jsme zorganizovali aukci, jak byli spokojeni s výsledkem prodeje. Další reference najdete na reference.